Jaka taktyka na Barcelonę? Wytypuj mój czas na maratonie i wygraj książkę!

Od maratonu w stolicy Katalonii dzielą mnie już tylko 4 dni. Przygotowania do startu w tej imprezie praktycznie się zakończyły, teraz pozostaje już tylko zaplanować najlepszą strategię na niedzielny bieg. To bardzo ważne zadanie, o czym wie chyba każdy, kto mierzył się z dystansem 42,195km. 

Z uwagi na to, że w niedzielę pobiegnę mój ósmy maraton w życiu, mam całkiem sporo doświadczeń w realizowaniu taktyk tym dystansie, niestety również tych negatywnych. Dzisiaj na blogu piszę o mojej taktyce na niedzielny maraton i...ogłaszam konkurs! Do wygrania super książka, którą polecam każdemu biegaczowi!

Jak podejść do wytyczania celów na maraton? Skąd mamy wiedzieć, że jesteśmy gotowi pobiec na określony czas? Co stanie się, jeśli przeszacujemy nasze możliwości? 

Aby ułatwić sobie i trenerowi odpowiedź na pytanie o mój cel na 37. Zurich Marato de Barcelona zdecydowałem się wystartować w Półmaratonie Wiązowskim. Test formy wypadł bardzo pozytywnie, gdyby data startu w połówce nie była na 2 tygodnie przed maratonem pewnie pobiegłbym jeszcze mocniej, zwłaszcza w pierwszej części dystansu. Być może czas na mecie byłby lepszy, niż 01:26:23, albo....właśnie nie byłby dużo lepszy.

Na ostatniej prostej w Wiązownie fot. FotoMaraton.pl
W Wiązownie taktycznie rozegrałem to zgodnie ze wskazówkami trenera. Trzymałem się ich z żelazną konsekwencją - nakazał biec wolniej pierwsze 10km, aby zaatakować po nawrocie. Pewnie, mogłem pobiec szybciej pierwszą część, ale...czy miałbym siłę, aby przyspieszyć w drugiej części dystansu?

Podobne dylematy rodzi start w niedzielnym maratonie. Korci mnie oczywiście, żeby pobiec szybciej, skorzystać z dobrej formy. Ale po przeanalizowaniu połówki w Wiązownie nie mam wątpliwości, że taktyka polegająca na przebiegnięciu połowy dystansu z zapasem sił na drugą połówkę jest dużo lepszym pomysłem, niż forsowanie tempa od początku biegu. 

Na wstępie pisałem o negatywnych doświadczeniach - od razu przychodzi mi na myśl ubiegłoroczny Marathon de Paris, który pobiegłem od początku bardzo mocno i szybko. Za szybko. Efektem była męczarnia na ostatnich 10km biegu i czas dużo poniżej oczekiwań na mecie.

Jaka jest moja taktyka na Barcelonę?

O taktyce na maraton w Barcelonie rozmawiałem z trenerem Jackiem Gardenerem. Wzięliśmy pod uwagę wynik z Wiązowny, moją dyspozycję na treningach oraz plan treningowy, który zrealizowałem. Czas wyznaczyliśmy w ten sposób: czas z połówki - 01:26:23 pomnożyliśmy razy 2 i do otrzymanego czasu dodaliśmy 15 minut zapasu. Półmaraton x2 daje 02:52:46, jeśli dodamy do tego 15 minut otrzymujemy 03:07:46.

Czy to znaczy, że w Barcelonie pobiegnę na taki czas? I tak i nie. Aby dotrzeć do mety maratonu w czasie 03:07:46 powinienem być w stanie utrzymać tempo biegu w granicach 4:27/km. Oznacza to całkiem dynamiczne bieganie, ale myślę, że powinienem być w stanie utrzymać takie tempo na długim dystansie. W tempie 4:27min/km będę biegł do 25 kilometra, wtedy otrzymam od trenera "zielone światło" na zmianę tempa biegu. Oznacza to, że będę mógł przyspieszyć, oczywiście o ile będę miał moc w nogach, aby biec szybciej. 

Dzisiaj brzmi to mało skomplikowanie, wiem, że na trasie maratonu przez moją głowę przetoczy się jeszcze 1000 myśli, również wątpliwości, czy ta taktyka jest zwycięska. Ale cieszę się przede wszystkim z tego, że jest ona jasna, czytelna, wiem z czego wynika i dokładnie wiem, jak mam pokonać te 42,195km. Dodatkowo dużo spokoju zapewnia mi świadomość, że w roli pacemakera pobiegnie ze mną Jacek Będkowski, który już nawet zdążył przygotować dla mnie opaskę z międzyczasami na czas 03:07:00 oraz szczegółową rozpiskę dotyczącą trasy maratonu, stref żywieniowych itd.


Ważny wpływ na moją zdolność do trzymania wysokiego tempa będą miały na pewno warunki pogodowe. Jak na razie prognozy są bardzo obiecujące, 13C z przelotnymi opadami deszczu - brzmi jak świetne warunki do biegania!

Pytanie tylko, czy po 25km uda mi się zwiększyć tempo? Czy będę miał siły, żeby przyspieszyć? W jakim czasie dobiegnę do mety?

To ostatnie pytanie  zadaję oczywiście nie bez powodu. Z okazji mojego startu w Barcelonie postanowiłem zorganizować specjalnie dla Was mały zabawę w typowanie wyniku, jaki nabiegam w stolicy Katalonii.

Zasady konkursu są bardzo proste. Wystarczy w komentarzu pod tym tekstem opublikować swój komentarz z podaniem czasu, który Twoim zdaniem, nabiegam w niedzielnym Marato de Barcelona.  

W konkursie brać będą udział wyłącznie komentarze dodane za pośrednictwem konta Google, komentarze anonimowe nie będą uwzględniane. Jeśli właściwy wynik wskaże więcej osób, zwycięska osoba zostanie wyłoniona w losowaniu. Czas na zgłaszanie typów upływa 15 marca 2015 o godzinie 8:30.


Jak konkurs to i nagroda! Do tego, kto najtrafniej wskaże czas trafi niesamowicie wydana książka "Bądź Lepszym Biegaczem" autorstwa amerykańskich ekspertów biegowych Sally Edwards, Carla Fostera oraz Roya M. Wallacka. 

Jeszcze przed Marato de Barcelona na moim blogu pojawi się recenzja tej książki, ale już dzisiaj gorąco Wam ją polecam. 

W końcu kto z nas nie chce być lepszym biegaczem?

Rozmowa

 1. Marcin, ja zdaje sobie sprawe, ze jestes gotowy na 3:03h ale postawil bym na 3:05:05
  Oczywiscie nie biore udzialu w konkursie.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja typuję 3:06:23 ;-) ciekawe czy się uda :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Marcin dam 3:07:22
  I powodzenia abyś pobił ten rekord :D

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja obstawiam 3:08:12 ale mocno będę trzymać kciuki za każdy lepszy wynik też! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Życzę Ci jak najlepszego czasu, ale myślę że możesz mieć czas 3:25:15.
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oby ponizej 3:14 i będzie elegancko. A ja pekne z dumy.

  OdpowiedzUsuń
 7. 3:07:25 ale trzymam kciuki żebyś dobiegł szybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Marcinku, tak jak napisalem w pierwszym komentarzu wiedzialem ze jestes gotowy na 3:03h i moje slowa potwierdzily sie co rowniez powiedzialem ci zaraz na mecie. Gratuluje ! Wedlug mnie wykorzystales w 100% stan swojego przygotowania na dzis dzien.

  OdpowiedzUsuń
 9. Marcinie, myślę o 3:02:45: wzorze biegowy:)

  OdpowiedzUsuń

Idealne miejsce na Twój komentarz!