MetaRun, czyli najlepszy but w historii marki ASICS

Wielka Premiera modelu MetaRun już za nami. W Warszawie wypadła bardzo okazale, Sklep Biegacza na Powiślu szczelnie wypełnił się przedstawicielami środowiska biegowego. Wśród uczestników nie brakowało dziennikarzy, blogerów oraz biegaczy zainteresowanych nowym modelem marki ASICS. Wyjątkowym gościem premiery był Arkadiusz Gardzielewski, ambasador marki.

Na miejsce dotarłem na kilkanaście minut przed 18:00, w drodze od stacji metra towarzyszył mi Marek Dac, kolega z ekipy Frontrunner. Podobnie jak ja był ciekawy tego nowego modelu zapowiadanego jako najlepszego but w historii marki ASICS. Przy wejściu czekała już na nas silna ekipa ASICS Polska witająca przybywających na premierę. Czas pozostały do rozpoczęcia spotkania upływał nam na rozmowach, oczywiście o MetaRun  - bohaterze dzisiejszego wieczoru.
Dwie minuty po 18:00  prowadzący spotkanie Tomek Domżalski i Bartek Grzeszczyk rozpoczęli premierę MetaRun. Na początku poznaliśmy historię marki ASICS opowiadaną głosem założyciela firmy Kihachiro Onitsuka. Była mowa o wszystkich innowacjach, które jego firma wdrożyła w ciągu ponad 60 lat obecności na rynku. 

Był to punkt wyjścia do dyskusji o najnowszym osiągnięciu marki, które powstawało przez ostatnie 3 lata w Instytucie Sportu ASICS pod okiem Tsuyoshi Nishiwaki. Cel, jaki postawił przed swoim zespołem  był jeden: stworzenie najlepszego biegowego produktu, jaki kiedykolwiek powstał w historii marki. Pracowali w komfortowych warunkach dysponując nieograniczonym budżetem oraz czasem na realizację projektu. Efektem ich pracy jest MetaRun - but, o którym dzisiaj mówi cały biegowy świat.
Przyszedł czas na najciekawszy moment prezentacji, czyli omówienie samego buta. Prowadzący spotkanie skupili się na 4 najważniejszych cechach MetaRun - lekkości, stabilizacji, dopasowaniu i amortyzacji. Wszystkim tym elementom odpowiadają cztery najnowsze technologie opracowane przez zespół Pana Nishiwaki:
 • FlyteFoam - nowa, ultralekka pianka podeszwy środkowej, 
 • AdaptTruss (złożony z dwóch części system stabilizacji, który dostosowuje się stopy biegacza),
 • JacquardMesh (nowa, lekka cholewka dopasowująca się do stopy niczym skarpetka połączona z zapiętkiem MetaClutch wykonanym na zasadzie ekoszkieletu, który dopasowuje się do kostki) 
 • X-GEL, czyli nowy, udoskonalony żel zapewniający bezkonkurencyjną amortyzację.
W części spotkania poświęconej prezentacji MetaRun najwięcej do powiedzenia miał Tomek, który miał okazję biegać w tym modelu przed premierą. Dzielił się swoimi wrażeniami z biegu, który zrealizował w warunkach miejskich. Ciekawie mówił o tym, jak działa nowa pianka ASICS FlyteFoam, która jest o 33% lżejsza od pianki Solyte i o 55% od standardowej pianki EVA. Prezentował system sznurowania oraz stopień dopasowania buta do stopy. 

W moim wpisie nie będę wchodził głęboko w kwestie technologii, zamiast tego dzielę się z Wami materiałami, które otrzymałem m.in. prezentacją, którą zobaczyli uczestnicy premiery. Z pewnością przekrojowe teksty na temat MetaRun znajdziecie na wszystkich wiodących mediach biegowych. 

Na zakończenie prezentacji odbyło się losowanie jednej pary MetaRun. Wcześniej trzeba było wypełnić kupon konkursowy odpowiadając na dwa proste pytania. Należało wymienić cztery innowacje w MetaRun oraz wskazać miasto, w którym znajduje się Instytut Sportu ASICS. Siedzący obok mnie Piotrek Falkowski w tym drugim pytaniu omyłkowo wpisał Osaka. Oczywiście poprawna odpowiedź to Kobe.  Szczęście w loterii uśmiechnęło się do Andrzeja, który w ten sposób sprawił sobie spóźniony prezent imieninowy.
Mój kupon na loterię, niestety nie miałem szczęścia w losowaniu
Po spotkaniu przyszedł czas na rozmowy w kuluarach. Oj było z kim rozmawiać, gdyż na premierze zjawiło się mnóstwo moich znajomych. Szczególnie wiele osób przyjechało z mojej dzielnicy, czyli Rembertowa. Silna ekipa biegaczy z Rembertów Team pod przewodnictwem Marcina Kuriaty na premierze czuła się znakomicie. Wśród nich była również Natalia prowadząca bloga Natalia Biega Jak Szalona, którą podziwiam za super podejście do biegania i zaangażowanie w treningi.
Z Natalią (zdjęcie pożyczone z jej bloga)
O wrażeniach z prezentacji MetaRun pytałem dziennikarzy - m.in. Tomka Łyżwińskiego z Przeglądu Sportowego oraz Adama Kleina z  portalu bieganie.pl. Ich odczucia były pozytywne, zaciekawiły ich innowacyjne technologie przedstawione na spotkaniu. Z niecierpliwością czekam na ich relacje w mediach. 

Sam również miałem chwilę, aby model MetaRun obejrzeć z bliska. Moje pierwsze wrażenie po kontakcie z tym modelem jest takie, że to po prostu but dopracowany w każdym szczególe. Ciemna kolorystyka oraz złote elementy nadają temu butowi eleganckiego wyglądu. Mimo tego, że barwy nie są intensywne, to nie mam wątpliwości, że te buty będą rzucać się w oczy na ścieżkach biegowych. Jest lekki, a bezszwowa cholewka sprawia wrażenie bardzo solidnej. MetaRun budzi zaciekawienie i chęć założenia go na własną stopę.Bardzo chciałbym móc pobiegać w tym modelu, aby poczuć różnicę, którą robią innowacje wprowadzone przez ASICS. Ochoczo dołączam do grona tych osób, dla których MetaRun jest obiektem pożądania.


Szeroko dyskutowana jest oczywiście cena tego modelu wynosząca prawie 1000 pln. To rzecz jasna wysoka cena, ale należy pamiętać, że to nie jest po prostu kolejny but od ASICS. To model przełomowy, a technologie użyte w MetaRun wpłyną na sposób, w jaki tworzone będą buty w przyszłości. To but ekskluzywny, do sprzedaży w Polsce trafiło zaledwie 120 par tego modelu. O ile wiem, w sprzedaży jest co najwyżej 119 par, ponieważ wczoraj w Warszawie w sklepie Runnersclub.pl na model MetaRun zdecydowała się jedna z klientek.

Cieszę się, że moja ulubiona marka biegowa nie ustaje w poszukiwaniach buta doskonałego, który jak powiedział Tomek na wstępie - po prostu nie istnieje. Ale przecież nie o to chodzi, aby złapać króliczka, ale aby gonić go, prawda?

Arek Gardzielewski z ASICS MetaRun (fot. fanpage Arka Gardzielewskiego

Rozmowa

 1. 1000 pln za buty biegowe to jednak chyba przesada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ja wiem, czy przesada? jak napisałem we wpisie...MetaRun to but przełomowy, dopracowany i wyznaczający trendy na przyszłość. Na pewno znajdą się chętni, aby te nowe technologie sprawdzić już teraz. Możemy być pewni, że innowacje z MetaRun w przyszłości pojawią się w innych butach ASICS, ale na to będziemy musieli trochę poczekać :)

   Usuń
  2. Panie Marcinie, robi Pan sobie jaja czy poważnie? 1000 PLN nie są warte żadne buty, żadne!!! Ba żadne nie są warte nawet 500 PLN a już na pewno nie takie, które stosują większość pseudotechnologii wziętych z Kayano, i nazywają je sraty pierdaty gel coś tam. Ale rozumiem tych, którzy piszą takie niedorzeczności bo muszą. Nie jestem w stanie uwierzyć, że osoba przy zdrowych zmysłach powie, że te buty są tyle warte. Powiem więcej, jak na 2 lata pracy Dr. Tsuyoshi Nishiwaki to nie dałbym za nie nawet 300 PLN.

   Usuń
  3. Produkt jest wart dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić :) Ty uważasz, że MetaRun nie jest wart swojej ceny, ale myślę, że w Polsce i na świecie znajdą się biegacze, którzy będą chcieli skonfrontować zapowiedzi marki z rzeczywistością. Ajfony najnowszej generacji i samochody też - moim zdaniem - nie są warte swojej ceny, a jednak ludzie je kupują. I nie ma co się na nich obrażać, po prostu każdy szuka dla siebie takiego produktu, jaki mu pasuje :)

   Usuń
  4. Popyt napędza ten cały mechanizm.Mamy ogromny BUM na bieganie, biegają biedni i bogaci. Zapewniam was, że wielu nie liczących groszy kupi ten model bez mrugnięcia okiem. Myślę, że firma Asics nastawiła się na właśnie takiego klienta. No bo przecież nie na wyprzedażowych poszukiwaczy okazji takich jak ja :D Nigdy nie dałem za buty więcej niż 350 zeta, co i tak okupiłem niezłym skrętem kiszek :D

   Usuń
 2. Kosmiczny but, chciałbym go przymierzyć no i pobiegać :) Bo tak po opisie to ciężko o ocenę tych technologii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kuba, fakt, w oparciu o materiały marketingowe trudno wyrobić sobie zdanie na temat jakiegokolwiek buta....Najlepiej zajrzyj do jakiegoś dobrego sklepu biegowego, który posiada MR w ofercie i sam sprawdź jak jest wykonany :)

   Usuń
 3. Marcin, można zobaczyć je gdzieś w Gdańsku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tylko w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu - lista sklepów jest tutaj http://www.asics.pl/running/knowledge/wielka-premiera-metarun-ju-w-t-rod/

   Usuń
 4. Dokładnie tak! Sam pracuje w handlu to wiem ze produkt jest wart tyle ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić. Porównanie z samochodami cz telefonami kompletnie nie trafione bo nikt nie stworzył iphonea mówiąc ze jest najlepszy na świecie i dlatego trzeba za niego zapłacić 7000 czyli dwa razy tyle ile za poprzedni. Każdy kolejny iPhone cz inny samsung jest mniej więcej w tej samej cenie - plus 10%. I kolejna sprawa z która sie zgadzam - na świecie pewnie znajda sie tacy którzy kupią ale... Podrzuci Pan jakiś link w z jakiegoś forum biegowego gdzie biegacze w ilości większej niż jeden podstawiony miłośnik akceptują cenę j rzeczywiście uznają te buty za rewolucyjne? Ja moge bez szukania podrzucić kilka które te buty i cenę obśmiewają. Na szanowanych forach, np bieganie.pl nie znajdzie Pan nawet jednego posta pozytywnego o tych butach. Ale Klient oceni... Już widzę te kolejki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najczęściej but obśmiewają Ci, którzy nie widzieli go na oczy i w nim nie biegali, taka jest prawda. Jak myślisz, czy na przytoczonych przez Ciebie forach którykolwiek z autorów tych krytycznych postów miał okazję biegać w tych butach? Jest to zatem krytyka napędzana przede wszystkim przez wzgląd na cenę. Nie ma przymusu kupowania tych butów, mogą sobie istnieć na rynku obok innych. Dajmy im szansę. Kolejek po MetaRun nie będzie na pewno, ale... myślę, że znajdą się chętni na zakup tego buta. Te 120 par na cały kraj to naprawdę bardzo limitowana edycja.

   Usuń
  2. Prawie identyczna dyskusja jak teraz o Meta przetoczyła się przez bieganie.pl przed premierą boosta. Trochę bez sensu krytykować coś, co widziało się (albo i nie) jedynie na zdjęciach.

   Usuń
 5. Trzeba będzie pojechać na wycieczkę do Krakowa lub Wrocławia, żeby go zobaczyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo poczekać, aż innowacyjne technologie zostaną wprowadzone do innych modeli butów. To nieuniknione :)

   Usuń

Idealne miejsce na Twój komentarz!