Już w sobotę biegnę półmaraton w Ołomuńcu! Dlaczego nie mogę już doczekać się startu w tym biegu?

Czołowi biegacze świata, świetna organizacja i oprawa biegów, a to wszystko tuż za naszą granicą.  Wiecie gdzie to jest? Tak, to Czechy - kraj, którego może większość z Was nie kojarzy z bieganiem, ale uwierzcie mi, że to duży błąd. Tuż za naszą południową granicą rozkwitają bowiem imprezy biegowe, których rozmach może imponować. Mowa o cyklu siedmiu biegów, które wchodzą w skład ligi o nazwie RunCzech Running League. Wszystkie są w naszym zasięgu finansowym, poza tym znakomita większość odbywa się na bardzo lubianym przez biegaczy dystansie półmaratonu. Wyobraźcie sobie, że tylko w ubiegłym roku we wszystkich imprezach RunCzech wystartowało prawie 83 tysiące ludzi!

To będzie moja druga wyprawa do Czech na imprezę biegową. Pierwszy raz u naszych południowych sąsiadów biegałem w maju ubiegłego roku, gdy wystartowałem we flagowym biegu RunCzech, czyli Volkswagen Prague Marathon. Moje wrażenia były bardzo pozytywne, chociaż sportowo szanse na dobry wynik odebrała wysoka temperatura. Zresztą, o szczegółach tego startu sami możecie poczytać tutaj [klik].

Dlaczego nie mogę doczekać się startu w Ołomuńcu?
Bo znów prowadzę! Tak, to mój czwarty start w roli pacemakera w tym roku, w zasadzie tylko w Milanówku pobiegłem sam. Dlaczego lubię prowadzić kogoś na jakiś czas? Bo to naprawdę świetne doświadczenie. Sam również korzystałem wielokrotnie z towarzystwa na trasie Jacka Będkowskiego i wiem dobrze, jak wiele znaczy obecność obok kogoś, na kogo można liczyć. To właśnie biegnąc z Jackiem w 2015 roku w Barcelonie ustanowiłem swój rekord życiowy w maratonie 3:02:57.

Inaczej głowa pracuje, czujemy się pewniej, poza tym - w grupie zawsze raźniej, niż samotnie. Oczywiście wiadomo, że nie zmienia to kompletnie nic w przygotowaniu do biegu. Formy trzeba zbudować od początku do końca, pacemaker za nas nie pobiegnie.
Na trasie Zurich Marato Barcelona fot. Radosław Piasecki
Moje tegoroczne cztery starty w roli pacemakera wyglądały następująco:
 • 12 marca - Zurich Marato Barcelona z Damianem na 3:30 (na mecie 3:30:45) - z pomocą Oli Mądzik - www.poranamajora.pl
 • 26 marca - Półmaraton Warszawski - z Piotrkiem na 1:30 (na mecie 1:27:17)
 • 14 maja - 5. PKO Białystok Półmaraton z Natalią i Damianem na 1:35 (na mecie Natalia 1:35:56, Damian 1:34:41)
 • 17 czerwca - 5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton z Izą i Anitą na 2:00 (na mecie Anita 1:59:11, Iza 2:02:03)
W Ołomuńcu pobiegnę po raz drugi w tym roku z Natalią, która prowadzi bloga www.runwithmum.pl (polecam i zapraszam do śledzenia!) Cieszę się na ten start, bo będzie okazja powalczyć o złamanie 1:35 - w Białymstoku szyki mocno pokrzyżował nam upał i zabrakło prawie minuty, ale może w stolicy Moraw będą lepsze warunki do szybkiego biegania? Wiem, że Natalia w ostatnich tygodniach borykała się z problemami zdrowotnymi, nie trenowała na pełnych obrotach, więc może byc różnie, ale...przecież stara biegowa prawda głosi, że rekordy robimy na świeżości, prawda? Więc czemu nie spróbować?  Trzymajcie za nas kciuki!

Z Natalią i Damianem przed startem 5. PKO Białystok Półmaratonu
Poza tym w Ołomuńcu planuję w końcu spotkać się z Markiem prowadzącym bloga www.drogadotokio.pl, który pobiegnie w Czechach po raz kolejny. To prawdziwy fan imprez organizowanych przez RunCzech!

#RoadToOlomouc
Z Warszawy do Ołomuńca jest 395 kilometrów. Pewnie dla części z Was taka trasa jest do zrobienia w jeden dzień. Ponieważ na ten wyjazd zabieram całą moją rodzinę,  ruszamy w drogę już dzisiaj wieczorem. Na noc zatrzymamy się w Katowicach, a w piątek przed południem zameldujemy się w stolicy Moraw.

Jeszcze tego samego dnia czeka mnie spotkanie z niesamowicie energicznym Włochem Carlo Capalbo, prezydentem RunCzech, szefem komisji biegów ulicznych IAAF, bardzo ważnym działaczem w biegowym świecie. To właśnie ten człowiek stworzył imperium biegów RunCzech. Porozmawiamy o biegach RunCzech, fenomenie biegów ulicznych i nie tylko, napiszę oczywiście o tym na blogu.

W sobotę będę miał również dostęp do zawodników z elity biegu, a musicie wiedzieć, że na imprezy do Czech przyjeżdża światowa czołówka! Regularnie startują tutaj tacy biegacze, jak choćby Wilson Kipsang, rekordzista świata na dystansie maratonu z 2013 roku oraz zwycięzca prestiżowych maratonów w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Tokio, albo Joyciline Jepkosgei, niesamowita Kenijka, która w tym roku podczas półmaratonu w Pradze nabiegała rekord świata - 1:04:52! 

Mattoni Olomuc Half Marathon - trochę faktów
To będzie ósma edycja Mattoni Olomouc Half Marathon. Bieg odbędzie się w niesamowicie urokliwej scenerii stolicy Moraw, a jego trasa będzie wiodła przez miejsca wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po drodze zobaczymy m.in. zabytki pochodzące z epoki baroku. Będzie to piąty bieg w cyklu RunCzech League, który wiedzie przez pięć czeskich miast - Karlowe Wary, Praga, Czeskie Budziejowice, Ołomuniec i Usti nad Labem.

Bieg wystartuje o godzinie 19:00 z Horní náměstí. Limit uczestników wynosi 6200 i jest taki sam jak w ubiegłych latach. Łącznie w święcie biegania w Ołomuńcu weźmie udział ponad 10 000 tysięcy ludzi, ponieważ równolegle odbędą się jeszcze biegi dziecięce. Półmaraton odbędzie się na trasie poprowadzonej na jednej pętli bez jakichkolwiek zmian w stosunku do zeszłego roku. Pozwala biegać szybko, w poprzedniej edycji mimo bardzo wysokich temperatur, które wówczas panowały padł nawet jeden rekord. Jego autorką była Eva Vrabcová, która była wówczas najszybszą Czeszką w historii imprezy w Ołomuńcu. Zresztą w 2015 biegu Mary Keitany pokonała dystans 21,097km w 1:06:38 i ustanowiła rekord, jeśli chodzi o biegi kobiet w półmaratonach RunCzech Running League.
Mattoni Olomuc Half Marathon w liczbach
 • 6 200 uczestników + 3 500 biegaczy dm family run
 • Limit zawodników został osiągnięty kilka tygodni temu
 • Na linii startowej pojawią się biegacze z 49 krajów 
 • Najliczniej reprezentowane kraje to Słowacja, Polska, USA, Austria, Hiszpania, Rosja, Wielka Brytania, Włochy, Francja oraz Węgry 
 • 66 % uczestników to mężczyźni, 34% kobiety 
 • Średni wiek kobiety startującej w półmaratonie to 35.7, dla mężczyzn 38.6 
 • Średni czas dotarcia do mety Mattoni Olomouc Half Marathon w poprzednich latach to 2:07:29 dla kobiet i 1:51:21 dla mężczyzn 
 • W dniu biegu urodziny obchodzić będzie 11 zawodników i 5 zawodniczek 
 • Średnio biegacz będzie potrzebował 117 216 kroków, aby pokonać dystans 21,0975 
 • Najstarszy uczestnik: Jiří Engliš (CZE), 79 lat 
 • Najstarsza uczestniczka: Eva Cupalová (CZE), 69 lat
 • Imprezę wspierać będzie 925 wolontariuszy
 • Ponad 30 tysięcy ludzi z całego świata odwiedzi po biegu stronę runczech.com (w ubiegłym roku 32 674) 
 • Oficjalny hasztag imprezy to #OLHalf
Faworyci Mattoni Olomuc Half Marathon
Gwiazdą tegorocznego półmaratonu w Ołomuńcu będzie Kenijczyk Kenneth Keter, należący do RunCzech Racing Team, chociaż najlepszą życiówką w półmaratonie legitymuje się inny biegacz z Kenii - Simon Cheprot. Obu zawodnikom szyki postarają się pokrzyżować ich rodacy Felix Kandie, Peter Some oraz kolejna gwiazda RunCzech Racing - Josphat Kiptis. Niespodziankę może sprawić również Brytyjczyk Callum Hawkins, który nieźle pobiegł na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Nie odpuści na pewno Brazilijczyk Paulo Paula, trzeci na mecie tegorocznego Mattoni České Budějovice Half Marathon oraz  Javier Guerra z Hiszpanii.  Najmocniej kciuki w sobotę będę trzymał za Yareda Shegumo, naszego wicemistrza Europy z 2013 roku z Zurychu, który również pobiegnie w Ołomuńcu.
W Ołomuńcu w ubiegłym roku wystartowała m.in. Agnieszka Gortel-Maciuk
Wśród kobiet najgorętszym nazwiskiem na liście startowej jest Etiopka Worknesh Degefa oraz jej rodaczka Netsanet Gudeta. Poza nimi liczyć powinny się również Kenijka Rose Chelimo biegnąca w barwach Bahrajnu.
Podobnie jak pozostałe biegi RunCzech półmaraton w Ołomuńcu oznaczony jest IAAF Label Road Race. Takie wyróżnienie bieg posiada od trzech lat. 

O co chodzi z IAAF Label Road Race?
To informacja skierowana przede wszystkim do czołówki, że bieg spełnia najbardziej rygorystyczne normy, jeśli chodzi o organizację i poziom sportowy. Biegacz elity może mieć pewność, że na starcie biegu oznaczonego certyfikatem IAAF stawi się międzynarodowa czołówka złożona z co najmniej z 5 zawodników i 5 zawodniczek reprezentujących określony poziom sportowy. Im wyższa odznaka (label) tym większe są wymagania względem elity biegu i tak: dla biegów z serii Gold i Silver czołówka musi składać się z przedstawicieli co najmniej 5 różnych narodowości. Dla przykładu: biegacze elity z 3 różnych krajów oraz najszybsze biegaczki z 2 różnych państw. Dla IAAF Bronze Label Road Race wymogiem jest zapewnianie biegaczek elity z co najmniej 4 różnych krajów. Jeśli chodzi o poziom sportowy wymagany od zawodników, dla odznaki IAAF Gold Road Race Label pod uwagę brani są biegacze, którzy w okresie 36 miesięcy przed datą biegu pokonali co najmniej raz dystans maratonu nie wolniej niż w 2:10:00 (mężczyźni) oraz 2:28:00 (kobiety). Dla półmaratonu normy są następujące: 1:01:00 (mężczyźni) i 1:11:00 (kobiety). Dla biegów na dystansie 10km: 28:00 (mężczyźni) i 32:00 (kobiety).

Rekordy na dystansie półmaratonu, które warto pamiętać:
 • Rekord Świata mężczyźni:  0:58:23 (2010) Zersenay Tadese (ERI), Lizbona
 • Rekord Świata – kobiety: 1:04:52 (2017) Joyciline Jepkosgei (KEN), Praga
 • Rekord Czech – mężczyźni: 1:01:31 (1997), Jan Pešava
 • Rekord Czech - kobiety: 1:11:02 (1994), Alena Peterková
 • Rekord imprezy – mężczyźni: 1:00:17 (2014), Geoffrey Ronoh (KEN)
 • Rekord imprezy - kobiety: 1:06:38 (2015), Mary Keitany (KEN) - Ołomuniec
 • Najszybszy Czech w Ołomuńcu: 1:05:50 (2015), Jan Kreisinger
 • Najszybsza Czeszka w Ołomuńcu: 1:15:16 (2016), Eva Vrabcová - Ołomuniec

Wypowiedzi

Prześlij komentarz

Idealne miejsce na Twój komentarz!